GÜNDOĞMUŞ İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU
 
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları (TCKK) 2017 Yılı itibariyle tüm Türkiye’de dağıtılmaya başlanmıştır. TCKK Yaygınlaştırma Projesinin 3-4 yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahip olacaktır.
Kimlik kartı başvurusu yurt içinde Genel Müdürlük web portalı (https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr) üzerinden ya da Çağrı Merkezi (Alo 199) aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılabilecektir.
İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ile yapılır. Kimlik kartında kullanılacak fotoğraf 50 mm x 60 mm boyutlarında ve son altı ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf olacaktır. Düz zemin üzerine basılan fotoğrafta fon beyaz ve desensiz olacak, yüz tamamen görünür şekilde ön cepheden çekilmiş, gözler açık konumda ve saçlar gözleri kapatmayacak şekilde olacak, renkli cam ya da güneş gözlüğü kullanılmayacaktır. Başörtülü fotoğraflarda alın, yüz ve çene açık olacaktır. Biyometrik fotoğraflarda fotoğraf çerçeve içine alınmayacak, fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
2017 Yılı için, değiştirme nedeniyle düzenlenen T.C. Kimlik Kartı bedeli 16,00 TL olarak belirlenmiştir.
Kimlik kartı, yurt içinde kişinin başvuru sırasında bildirdiği adrese PTT aracılığıyla gönderilecek olup; beyan edilen adrese teslim edilemeyen kartlar, başvuru sırasında belirtilen nüfus müdürlüğüne gönderilecektir.
Tüm Kamuoyuna duyurulur.